PITIRLAR LOGO

 

KİREMİT MODELİ VE KALIPLARI ÜRETİM PROGRAMI
ROOF TILE MOULDS AND MODELS

Firmamız, kiremit imalatında kullanılan kalıp ve modellerin üretimi, tasarımı konusunda çalışmalarını oldukça genişletmiştir. Dünyadaki tüm yenilikleri yakında izleme ve uygulama çalışmalarını sürdürmekte, ayrıca bu alanda uzmanlaşmış ve deneyimli kadrosuyla sizlere hizmet vermekten onur duymaktadır. Bu konudaki çalışmalarımız aşağıda detaylarla açıklanmıştır.


KALIPLAR
TSE NORMLARINA UYGUN KİREMİT MODELLERİ:

Üretilmesi istenilen kiremit tipinin seçimi yapıldıktan sonra kiremit imalatında kullanılacak toprağın yaş ve pişmiş küçülme oranı tespit edilir. Ortaya çıkan fark T.S.E. Normlarında belirtilen standart ölçülerin üzerine ilave edilerek bronz, pik demiri ve diğer metallerden hassasiyetle imal edilir. Bronzdan yapılan alçı modelleri korozyana mukaveleti açısından en yaygın kullanılan model şeklidir. Standartta belirlenen ölçülerin dışına çıkmamak kaydıylaisteğe göre özel tasarım ve dizayn değişikliğiyle farklılıklar elde edilir. Alt model olarak bilinen tarafa imalatçı firmanın ticaret ünvanı veya kısa adı, varsa tescilli markası, bu standartın işaret ve numarası uygun şekilde yazılır.

ALT VE ÜST KİREMİT KALIPLARI

Alçı Tipi: Standartlara uygun alçı modelleriyle form verilip, daha sonra presslerde kiremitin şekillendirilmesinde kullanılan kalıplardır. İmalatımız olan kalıplarda kullanılacak maden ve boyut seçildikten sonra, çevre zırhlarının uygulanması isteğe göre ST 60 veya Krom-Nikel (Cr.Ni) çelikten yapılır.

Yurdumuzda önemi bilinmemekle birlikte korozyona ve aşınmalara mükemmel mukavemetinden dolayı Krom Nikel çeliklere zırhlanan kalıp çeşitleri batı ülkelerinde seneler öncesine kadar kullanılmaktaydı. Amacımız, müşterilerimizin bu tip kalıpların avantajlarından azami şekilde yararlanmasını sağlamaktır. Firmamızda alçı sarfiyatında %30 dolaylarında tasarruf edebilen ekonomik tip kalıplar geliştirilmiştir.

Ayrıca bu kalıplar, kullanılıp deformasyona uğramış alçıların çok pratik olarak kırılıp dışarı çıkarılması ve bu kırma işlemi sırasında keski, çekiç darbeleriyle çevre zırhlarının minumum seviyede hasar görmesi düşüncesiyle tasarlanmıştır. Bütün kalıplarımızın tüm delikleri hassas aparatlarla delinir, daha sonra merkezleme deliklerine çelik bagalar geçirilir. Bunda amaç merkezleme deliklerinde, devamlı surette kalıp değiştirme işlemiyle ortaya çıkan ovalleşmeyi önlemek ve bıçak kesim hatalarını ortadan kaldırmaktır.

Kauçuk Tipi:Bu kalıplar özel formüllerle hazırlanan ham kauçuğun uygun modeller ile şekillendirilmesiyle, alt ve üst olmak üzere 2 ayrı tipte üretilir. Daha sonra preslere monte edilerek kiremit imalatında kullanılır. Kauçuk kalıplarda üretilen kiremitlerin fiziki iç ve dış detayları alçı tipi kalıplarla şekillenenkiremitlerin KALIPLARkalıtesine erişemese de yurdumuzda yaygın olarak kullanılan bir kalıp çeşididir.

ÇAMUR TRAŞLAMA BIÇAKLARI

Kiremit şekillendikten sonra, çevresinin fazlalık çamurlarından temizlenmesi amacıyla, uygun boyutlarda hazırlanan ve presin ön kesici grubuna montajı yapılan bir kesim bıçağıdır. İsteğe göre semente veya Krom-Nikel (Cr.Ni) paslanmaz çelikten imal edilir. Daha sonra çamurun bıçak içerisinde sıvanmasını önlemek amacıyla elektroşok sistemi takılabilir. Aynı işlevi görecek olan kıldan mamul temizleme fırçası da yaygın olarak kullanılır. Bıçak kesim işlevini göremeyecek duruma geldiğinde, kasası kullanılarak sadece çelikleri değiştirmek suretiyle yenilenmesi sağlanabilir. Bu çalışmalar firmamız tarafından en iyi şekilde uygulanır. Ayrıca otomatik preslerin emici bıçak ve başlıkları özenle imal edilir ve revizyonları yapılır.

ALTERNATİF KİREMİT TİPLERİ İMALATI

Üretilmesi planlanan yeni bir mamulun seçimi yapılıp, kalıp şekli (kauçuk veya alçı) belirlendikten sonra gerekli teknik çalışmalar neticesinde daha sonra imalat uygulamasına geçilir. Bu çalışmalarla ilgili kiremit tiplerini kataloğumuzdan bulabilirsiniz.

AKSESUAR TİPİ KİREMİT KALIPLARI ÜRETİMİ

Bu kiremit tipleri yurdumuzda tanınmamakla birlikte gelişmiş ülkelerde çatı kaplamada kullanılan, zevke uygun estetik görünümü ve işlevi açısından oldukça yararlıdır. Örneğin mahya bitimlerinde son mahya olarak veya baca çıkışı, havalandırma ve hatta basamak kiremitleri olarak bilinirler. İstenildiği taktirde firmamızca imalatları gerçekleştirilir.

KİREMİTTE UYGULANAN KAPLAMA VE SIRLAMA ÇALIŞMALARI

Bu işlem kiremitlerin renklendirilmesi ve dekoratif görüntülerin yanı sıra dış etkenlerden korunması için gerektiğinde uygulanır. Bu işlemler tek ve çift pişirimli olarak gerçekleştirilir. Kaplama (engobing) olarak bilinen tek pişirimli çalışmalar kiremitin tamamen kurutulmasından sonra yani çiğken püskürtme yoluyla veya içerisinde sıçratma diskleri bulunan kabin vasıtasıyla gerçekleştirilir. Daha sonra kiremit üzerindeki kaplama maddesiyle birlikte pişirme aşamasına geçer. Sırlama işlemi ise pişirilen kiremitlerin üzerine uygulanan bir çalışma olup ikinci pişirilmeyi gerektirir. Bu konudaki bilgi ve çalışmalarımızı oldukça geliştirmiş olmakla beraber her türlü kolaylığı sizlere firmamız sağlar.

ÇELİK VE REÇİNE KALIPLAR

Bu tip kalıplarla üretim şekli yurdumuzda genellikle bilinmemektedir. Çelik kalıplar prese bağlandıktan sonra direkt olarak çalışmaya haKALIPLARzır olurlar. Gerektiğinde reçine tipi kalıplarla birlikte, desenli kauçuk folyo ile üretim gerçekleştirilir. Kalıp imalat maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı bu şekilde kiremit üretim cazip olmamaktadır.


PRODUCTION PROGRAMME FOR MASTER AND WORKING MOULDS

Our company has expanded its researchhes with regard to the manufacture and desing of master and working moulds used in the field of manufacturing roof tiles. On the other hand, it feels hanour for rendering service to you with its speacialised and KALIPLARexperienced staff.

Our works related to this matter are outlined below.

-Manufacturing of roof tile master and working moulds.
-Lover and upper working moulds (plaster or rubber types)
-Stainless stell cutting knives,KALIPLAR
-Mould and model manufacture related to the alternative type of roof tiles (German, Italian and Spanish type of manufacturing rubber and plaster mould)
-Accssories moulds for roof tile (plaster and rubber type)
-Works on engobe glazing applied to the tiles (desired colouring and isolation against water).
-Steel and resin mould works as desired.

HOMEPAGEBir Sonraki Sayfa İçin Tıklayınız